Retorika ir argumentacija
Visos temos
-
Perskaitykite Džono F. Kenedžio kalbą „ICH BIN EIN BERLINER“, atsakykite į klausimus ir atlikite užduotis.
-
Perskaitykite tekstą (Kiekvienam lietuviui po šimtinę valdininkų!/ Respublika, Redakcijos skiltis, 2013 09 10) ir atsakykite į TESTO klausimus, atlikite užduotis.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Prieš rinkimus į Seimą TV ir Radijo diskusijų laidose kandidatai paprastai prašomi trumpai išdėstyti motyvus, dėl kurių renkasi sunkią parlamentaro profesiją, ką konkretaus jie žada nuveikti. Perskaitykite ir atsakykite, ar jus įtikino šie dešimties kalbėtojų motyvai ir pažadai (kalba netaisyta, užrašyta žurnalisto H. Vaitiekūno. Komentarai Publikuota: 2012 spalio 10d. / 15min.lt Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/naujiena/ziniosgyvai/komentarai/henrikas-vaitiekunas-kandidate-i-seima-prajuokink-mane-500-262925#ixzz2DKQPDnTb). Jeigu neįtikino, nurodykite kalbos ir argumentavimo klaidas (jas ištaisykite), jų rūšį, kalbos ir mąstymo nelogiškumą.
-
Panagrinėkite publicistinio stiliaus tekstą ir atsakykite į klausimus.
-
Atsakykite į klausimą.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Perskaitykite tekstą (Ferdinandas KAUZONAS. Ne visos viltys - durnių motinos / Respublika, 2012 vasario mėn. 20 d.) ir nurodykite pagrindinę tezę, kurią išsikėlęs autorius, raskite argumentus, kuriais autorius paremia pagrindinį teiginį. Smulkiau aptarkite argumentavimo būdą, kurį pasirinko autorius – indukciją ar dedukciją.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Palyginkite originalą su interpretacija ir išdėstykite savo nuomonę. Ar autorius atsižvelgė į kontekstą? Kokį tikslą galėjo turėti autorius taip interpretuodamas? Ar tai neprasilenkia su žurnalisto etika?
-
Tolesniame tekste raskite netinkamą argumentą. Kaip jis vadinamas ir kaip jį suprantate? Kurią tezę norėta juo paremti?
-
Remdamiesi ankstesnės užduoties pavyzdžiais, apibendrinkite, kokių pagrindinių sąlygų reikia, kad samprotaudami prieitume prie teisingų išvadų.
-
Parašykite proginę kalbą mokytojo duota tema.
-
Perskaitykite sakytinės kalbos tekstą ir atsakykite į TESTO klausimus. Atsakydami į klausimus (pradedant 4 klausimu), nurodykite pastraipų, kuriose apie tai kalbama, numerius.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Į šio loginio silogizmo schemą įrašykite savą turinį ir išplėtokite taip, kad išeitų trumpa sveikinamoji kalba.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Atsakykite į klausimą.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Perskaitykite Gedimino Kajėno ir Antano Šimkaus pokalbio – interviu su menininku R. Šileika ištrauką ir atsakykite į klausimus, atlikite užduotis.
-
Atlikite užduotį.
-
Atsakykite į klausimą.
-
Remdamiesi šiomis garsių dviejų asmenybių mintimis atsakykite, kaip jūs suprantate, kuo jos aktualios mūsų dienoms ir kuo skiriasi tikras oratorius nuo gražbylio.
-
Atlikite užduotis.
-
Perskaitę tekstą, atsakykite į klausimus, atlikite užduotis.
-
Sukurkite sveikinamąją kalbą laureatui. Išreikškite savo nuomonę, kas akivaizdžiai rodytų, kad šis oratorius tikrai vertas Kalbos premijos apdovanojimo.
-
Kun. Vaclovui Aliuliui 2009 m. buvo įteikta nacionalinė Kalbos premija. Ta proga laureatas Filharmonijoje vykusiame renginyje kreipėsi į šventės dalyvius ir pasakė įsimenamą kalbą. Visą kalbos tekstą rasite internete (Vaclovas Aliulis. Ji vėtroj ir žiemą žaliuos./Naujasis Židinys-Aidai, nr. 12, taip pat šiuo pavadinimu žr. prieigą prie interneto 2010-01-02). Perskaitę kreipimosi į klausytojus žodžius ir kalbos pabaigą, atsakykite į klausimus.
-
Perskaitykite politinio rinkiminio plakato tekstą ir atsakykite į klausimus.
-
Viename interviu rašytojas Rolandas Rastauskas gana įsimenamai atnaujino liaudišką frazeologizmą (jums, be abejo, teko girdėti: po šimts velnių, po šimts kalakutų, po šimts pypkių, šimts perkūnų...). Perskaitę interviu pabaigos fragmentą, atsakykite į klausimus, atlikite užduotis.
-
Atsakykite Į klausimus.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Atsakykite į klausimus.
-
Kurią formuluotę jūs rinktumėtės, siekdami nuteikti klausytojus palankiai.
-
Perskaitykite sakinius ir įvertinkite kalbėtojų tezę ar argumentus, ar tinkamai jie formuluojami. Jeigu pastebėjote klaidų, įrašykite pataisytą variantą. Aptarkite ir tinkamus (jų yra keturi).
-
Kuris iš šių klausimų yra atvirasis?
-
Atsakykite į klausimą.