Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 9-10
Atgal į sąrašą

Atgal į sąrašą Pranešti apie klaidą T Juozas Erlickas / Interpretuok ir vertink / 1

1Klausimas

Perskaitykite J. Erlicko eilėraštį Jūratės rauda ir atlikite užduotis.

Juozas Erlickas JŪRATĖS RAUDA Žodžiai Birutės Ramanauskienės Į žydrąjį tolį vis plaukia laivai, O tu prieš savaitę ir vėl paskendai. Taip šalta ir tuščia manojoje sieloj, Ant kokio tu dugno guli, mano mielas? Ar tu dar sparnuotas, ar siela dar skrenda, Gal mėtosi prie gastronomo ant slenksčio... Kalbėjo, kad matė tave prieš savaitę Nuo Gintaro Kranto nužengiant į laivą. Kokiuos tu baruos taip darbuojies sunkiai, Lyg senas baudžiauninkas, raudamas runkelius, Be išeiginių dvi pamainas dirbi Kas parą, nors kojos ir kepenys virpa. Jei nebežinai, kur šį rytą pabudęs, Išplauki ant kamščio iš svetimo buto... Alaus žigulinio drumstąja puta – Atplauk tarsi marių valdovo dvasia. Nei dievas, nei žmonės – aš klausiau – nežino, Už nuodėmes kokias tave prirakino Tarsi Prometėją prie Gintaro Kranto, Kur mėlynas paukštis jau snapą galanda. Bet Gintaro Krantą jau daužo Perkūnas. Išplauki, Kastyti, išplauki iš liūno, Kaip žvejo dukra aš mojuoju ant kranto – Bet kelio Kastytis atgal neberanda. Kai tu sušvytėsi melsvąja ugnim, Surinksiu aš pelenus savo širdin, Šaka įrašysiu į vandenis Letos: Jis sudegė čia. Kaip žvaigždė. Kaip poetas. Erlickas, Juozas. Raštai ir kt.: Humoreskos, humoristiniai eilėraščiai ir pjesės. – Vilnius: Vaga, 1987.
1 Palyginkite Kastyčio likimą Maironio baladėje Jūratė ir Kastytis, to paties pavadinimo K. Ostrausko dramoje ir J. Erlicko eilėraštyje Jūratės rauda. Aptarkite dviejų herojų meilės ryšį.
2 Koks pagrindinis konfliktas vaizduojamas minėtuose lietuvių literatūros kūriniuose? Kiekvieną kūrinį aptarkite šiuo požiūriu atskirai.
3 Kas yra Gintaro Krantas J. Erlicko eilėraštyje? (Raskite per google paiešką.) Kokie barai, kuriuose darbuojasi Kastytis, turimi omeny? Kas yra galandantis snapą mėlynas paukštis? Su kokiu dar mitiniu herojumi palyginamas Kastytis?
4 Iš ko kyla J. Erlicko eilėraščio tragikomiškumas?