Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 9-10
Atgal į sąrašą

Atgal į sąrašą Pranešti apie klaidą T Icchokas Meras „Lygiosios trunka akimirką" / Mąstyk ir kurk / 1

1Klausimas

Atlikite užduotis.

Icchokas Meras, Lygiosios trunka akimirką.
1 Palyginkite I. Mero romaną Lygiosios trunka akimirką ir B. Sruogos Dievų mišką. Kuo panašūs ir kuo skiriasi abiejų autorių pasakojimai? Aptarkite tematiką, stilistiką, personažus, idėjas.
2 Romanas Lygiosios trunka akimirką skirtas žmogaus pasirinkimui ypatingomis istorinėmis aplinkybėmis, nepaprastoje egzistencinėje situacijoje, kai atrodo, jog išjudinti patys pasaulio pamatai. Kas, rašytojo įsitikinimu, palaiko šį pasaulį? Kokie orientyrai, principai, vertybės išlieka?
3 Romane Lygiosios trunka akimirką, ribinę situaciją vaizduojančiame literatūros kūrinyje, atskleidžiamas pasąmoninis, intuityvus žmogaus troškimas gyventi, atskleidžiama nė akimirką jo neapleidžianti nesaugaus buvimo, mirties baimė. Kita vertus, iškeliama laisvos dvasios žmogaus laikysena. Kaip romane sprendžiamas egzistencijos ir laisvės santykis?
4 Ar Vilniaus getas, koks jis vaizduojamas romane, kelia uždaros, ar atviros erdvės įspūdį? Ar autorius romane kuria visumos modelį?
5 Kaip jūs interpretuotumėte romano pavadinimą – Lygiosios trunka akimirką? Kokia mintis jame slypi? Ką reiškia lygiosios romano kontekste?
6 XX amžiaus literatūros tragiškasis matmuo išryškėja vaizduojant žmogų tarsi akimirkai stabtelėjusį ir suvokusį visišką savo bejėgiškumą... Tačiau nujaučiamas būsimas išsiveržimas iš tamsos į šviesą. Kaip jums atrodo, ar romane Lygiosios trunka akimirką numanomas „išsiveržimas į šviesą“?
7 Ar paskutinįjį sūnų Izaoką paaukojančio Abraomo Lipmano auka prasminga?
8 Parinkite iš kūrinio ištraukų, kur būtų metaforiškai deklaruojama žmogaus laisvė.
9 Kokias dar, be holokausto, ribines, kritines, nepaprastas egzistencines ir istorines situacijas vaizdavo XX amžiaus lietuvių literatūra? Kokius išgyvenimus, jūsų nuomone, sunkiausia perkelti į knygą? Kokią sukrėtimus išgyvenusio žmogaus laikyseną įsivaizduojate – ar duoti žinią kitiems, perteikiant savąją patirtį, kiek tai įmanoma, ar tylėti, nes žodis esąs nepajėgus perteikti to, kas išgyventa?