Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 11-12
Atgal į sąrašą

Atgal į sąrašą Pranešti apie klaidą T Kristijonas Donelaitis / Interpretuok ir vertink / 4

4Klausimas

Atlikite užduotis. Kristijonas Donelaitis

Kristijonas Donelaitis, mokydamasis lotyniškoje Kneiphofo mokykloje ir studijuodamas Karaliaučiaus universitete, iš antikinių šaltinių sėmėsi žinių, išminties, mokėsi rašyti ir viešai kalbėti. Perskaitykite ištraukas iš Dalios Dilytės knygos Kristijonas Donelaitis ir Antika. Aptarkite saiko vertę Antikoje ir K. Donelaičio „Metuose“. Dalia Dilytė, 
Kristijonas Donelaitis ir Antika

Užrašas Delfų Apolono šventyklos priemenėje, vadinamas Delfų išmintimi, skelbė: „Nieko per daug“. Suvokdami pasaulį kaip darnią ir tvarkingą visumą, graikai ir romėnai daug dėmesio skyrė saiko buvimui visose srityse. „Didis vyras per daug nesidžiaugs laime ir per daug nesikrims nelaimėje“ (Aristotelis), „Turime žiūrėti saiko“ (Seneka).
[...]
Stoikai visas aistras (džiaugsmą, sielvartą, neapykantą, meilę, lytinį potraukį) laikė peiktinais dalykais, nes aistros įsiviešpatauja žmoguje ir nugali Logo valdžią. Vidinė sielos harmonija įmanoma tik esant tvirtam Logo vadovavimui.
[...]
„Kai kurių dalykų pradžia yra mūsų galioje, vėliau jie pačiumpa mus ir nebeleidžia grįžti. Kaip puolęs į bedugnę žmogus nebesuvaldo savo judesių ir neįstegia nei sustoti, nei sulėtinti kritimo, o nesulaikomas lėkimas panaikina galimybę svarstyti ir gailėtis, ir neįmanoma nenudribti ten, kur buvo įmanoma nedribti, taip siela, puolusi į pyktį, meilę, aistras, nesugeba užgniaužti veržimosi, ją pasičiumpa ir tempia į dugną jos svoris bei žemyn riedanti ydų prigimtis“. (Seneka)