Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 11-12
Atgal į sąrašą

Atgal į sąrašą Pranešti apie klaidą T Bronius Krivickas / Interpretuok ir vertink / 1

1Klausimas

Įdėmiai perskaitykite Broniaus Krivicko eilėraštį „Dovydas prieš Galijotą“ (1951) ir Senojo Testamento pasakojimą apie Dovydo ir Galijoto dvikovą (Pirmoji Samuelio knyga, 17). Raštu atsakę į žemiau pateiktus klausimus, parašykite eilėraščio interpretaciją, pagrįstą Biblijos kontekstu. Siekite atpažinti abiejų tekstų ryšius ir B. Krivicko poetinės interpretacijos savitumą. Prašom į klausimus atsakinėti iš eilės; klausimo numerio žymėti nereikia, bet kiekvieną naują atsakymą pradėkite naujoje eilutėje. Rašykite išsamiai, stenkitės kuo sklandžiau formuluoti savo mintis.

DOVYDAS PRIEŠ GALIJOTĄ Šarvo žvynas ant manęs nešvyti Ir nekabo kardas prie juosmens. Mano rankoj tik lazda piemens Ir svaidyklė akmenim svaidyti. Kalnuose palikęs savo bandą, Į stovyklą karo ateinu, Nes tenai, ganyklose kalnų, Aš girdėjau tą gėdingą gandą, Kad visoj tautoj jau nėr kas gina Vardą vieno iš visų dievų, Kurs, sukūręs mus kvapu savu, Šviest mum siunčia saulę ir sietyną. Iš gėdos jutau, lyg liestų veidus Geležis, įkaitus raudonai: Tik dėl Jo širdis taip mirtinai Tegalėjo būti įsižeidus. Ir todėl štai prieš tave aš stosiuos! Nors žinau: ranka man per silpna... Bet lyg žaibo žvilganti liepsna Dega pyktis sielos įžeistosios! Miesto mūrus persmeigti įstengia Tavo rankoj geležis baisi. Tu į kalną panašus esi, Kurį žvynas metalinis dengia. Bet kaip baisią tu turėtum galią, Nepabūgsiu jos aš niekados, Nes vis viena mirčiau iš gėdos, Jeigu lenkčiau Jo šmeižikui kelią. O Jehova, stiprink ranką kario, Kurs galingas vien Tavu vardu! Pulki, prieše, ietim ir kardu, Denkis skydu, tartum vartais vario! – – – – – – – – – – – – – – – – – – – Ir išdidęs milžinas pakilo, Saulėj šarvais žerdamas ugnis. Ir stambus it skydas smilkinys Nuo svaidyklės vieno smūgio skilo. 1951
1 Kaip pateiktoje Senojo Testamento ištraukoje vaizduojamas didvyris Dovydas? Ką dar žinote apie šį Biblijos veikėją – kuo jis žymus? Kodėl Dovydas ryžtasi stoti į kovą su priešų karžygiu Galijotu, kas jį veda pirmyn? Kaip savo jėgą demonstruoja Galijotas? Kaip iškilus pavojui elgiasi izraelitų karalius Saulius ir visa kariuomenė?
2 Kodėl B. Krivickas pasirinko Dovydo ir Galijoto istoriją kaip Lietuvos partizanų kovos alegoriją? Ką eilėraštyje simbolizuoja šie veikėjai? Kokius kitus atitikmenis galėtumėte įžvelgti?
3 Kokie biblinio pasakojimo motyvai, vaizdiniai atrinkti, labiausiai išryškinti eilėraščio tekste, kas lieka nesvarbu, kas perteikta kitaip? Kaip galima paaiškinti jūsų pastebėtus B. Krivicko teksto ir biblinio pasakojimo skirtumus?
4 B. Krivicko eilėraštyje Dovydas prabyla pirmuoju asmeniu. Kodėl poetas šiam eilėraščiui pasirinko tiesioginį monologą, bylojimą paties Dovydo balsu? Ar galima rasti panašumų su Dovydo tiesiogine kalba Biblijos tekste?
5 Kokios subjekto emocijos, būsenos, skatinančios stoti į kovą, minimos eilėraštyje? Ar tokios Dovydo emocijos minimos ir Biblijos tekste? Kaip būtų galima paaiškinti B. Krivicko subjekto emocines būsenas, kodėl būtent tokios pabrėžiamos?
6 Kaip eilėraštyje ir Biblijos tekste išreikšta silpnumo ir galios priešprieša? Kodėl silpnasis Dovydas nepasiduoda, net jei atrodo, kad yra pasmerktas mirčiai? Kas neleidžia pasiduoti eilėraščio subjektui?
7 B. Krivicko eilėraštyje kartojasi šviesos, švytėjimo, saulės, ugnies vaizdiniai. Pasižymėkite atitinkamas teksto vietas. Kokia šių vaizdinių reikšmė? Kaip šviesa, saulė susijusi su Dovydu, o kaip – su Galijotu?
8 Kodėl atskirta paskutinė eilėraščio strofa? Kaip joje pakinta kalbėjimo būdas? Kokį poetinį efektą tai sukuria?
9 Kas yra Biblijos tekste ir eilėraštyje yra tikroji galia, atvedanti į pergalę? Kas tai galiai būdinga, kaip ji atsiskleidžia?
10 Biblijos pasakojimas liudija pergalės stebuklą – žūsta daug galingesnis priešas. Ar išsipildė B. Krivicko 1951 m. eilėraštyje liudijamas tikėjimas pergale?