Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 11-12
Atgal į sąrašą

Atgal į sąrašą Pranešti apie klaidą T Apšvietos literatūra ir kultūra / Mąstyk ir kurk / 3

3Klausimas

Atlikite užduotį.

Literatūrologė Rita Tūtlytė Savickio prozą gretina su XIX amžiaus pabaigos – XX amžiaus pradžios Vienos secesijos dailininko Gustavo Klimto paveikslus ir atpažįsta jų kūryboje tam tikrus XX am­žiaus pradžios meno dėsningumus.
Gustavas Klimtas (1862–1918) – dailininkas, dekoratorius, drabužių dizaineris – laiko­mas secesijos pradininku. Žmogaus gamtiškumą, psichofizines patirtis Klimtas reiškė netikėta ir kiek gąsdinančia simbo­lika: nuogais kūnais, išplėtotais vandens motyvais. Klimtas laikomas juslinio ir psichinio gyvenimo tapytoju. Jo kūryboje dailėtyrininkai įžvelgia daug sąsajų su Zigmundo Froido (Sigmund Freud) pasąmonės te­orijomis, Artūro Šopenhauerio (Artur Schopenhauer) aklos va­lios samprata. Klimtas savitu stiliumi vaizdavo gyvenimo srautą, atkreipė dėmesį į jo iracionalų pobūdį, reiškė pasąmonės valdomo gyvenimo sampratą. Jo sukurtoje Vienos universiteto salės deko­ratyvinio pano triptiko I dalyje „Filosofja“ vyrų ir moterų kūnai plaukioja tarsi transe, nevaldydami kūno, nesirinkdami krypties. Klimtas „Filo­sofiją“ laikė savo pasaulėjautos išraiška. Dailėtyrininkų nuomone, trip­tike reiškiama mintis, kad žmogaus įgijamos žinios yra bejėgės, – daug galin­gesnės yra gaivalinga akla gyvybės jėga ir pasąmonė. Gyvenimo srautas neša visas ir visokias gyvybės formas, jauną ir seną. „Klimto visatos vizija šo­penhaueriška – pasaulis kaip valia, kaip akla energija begaliniame beprasmiško atsinaujinimo, meilės ir mirties rate.“ (Karlas E. Šorskė) 
Savickį su Klimtu sieja gyvenimo kaip aklos valios, iracionalumo idėja, erotinė vaizduotė, provokatyvus stilius. Perskaitykite jo novelę „Velnio šeinė katarinka“ ir paaiškinkite, kaip pasakotojas supranta, aiškina gyvenimo dėsnius. Pasvarstykite, kuriuose iš Jūsų skaitytų Savickio novelių ryškėja žmogų nešančios aklos gyvenimo jėgos idėja.