Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 9-10
Atgal į sąrašą

Atgal į sąrašą Pranešti apie klaidą T Antika (užduotys) / Mąstyk ir kurk / 1

1Klausimas

Atlikite užduotis.

1 Pasvarstykite apie graikų kultūros fenomeną (www.lkz.lt). Perskaitykite ištrauką iš Dalios Dilytės knygos Antikinė literatūra (Vilnius, 1998):

Europos kultūros pagrindas, šaknys, šaltinis yra senovės graikų kultūra. Mažytė ir neturtinga Graikija tarytum atomas buvo sukaupusi milžinišką kultūros energiją. Paskui, kai užkariautojai ėmė ją skaidyti ir daužyti, jis išspinduliavo tą energiją į visas puses, įvairias laikais suteikdamas impulsą plėtotis kitų tautų kultūroms. Pirmiausia jos poveikį patyrė Artimieji Rytai, Egiptas, bet ypač didelę įtaką ji turėjo romėnams, kuriems istorija lėmė perimti reikšmingas dovanas dar iš gyvos, nemuziejinės Graikijos rankų. Graikų kultūrai tuo laiku buvo apie tūkstantį metų, ir dar apie septynis šimtmečius ji gyvavo šalia romėnų, sudarydama su jais antikinės kultūros kompleksą. Tačiau pirmieji buvo graikai.

Kodėl graikų kultūros fenomenas dažnai apibūdinamas žodžių junginiu „graikų stebuklas“? Kokį pasaulio modelį atspindi graikų mitai? Ar galime justi graikų „išspinduliuotos kultūros energijos“ apraiškų mūsų dienomis, savo aplinkoje? Pateikite pavyzdžių (iš architektūros, dailės, literatūros, muzikos, teatro ir kt. sričių).
2 Į kokius apytikrius laikotarpius chronologiškai skirstoma graikų literatūra? Kuriam iš jų priskirtini Homero epai? Kokių kitų pagrindinių literatūros žanrų pradininkai buvo graikai?
3 Aristotelis pabrėžia, kad drama mėgdžioja aktyviai veikiančius žmones (Aristotelis, Poetika, 1448a). Ką Antikoje reiškė „mėgdžiojimas“ kaip kūrybos principas? Palyginkite šiuolaikinę „plagiato“ (www.lkz.lt) sąvoką ir požiūrį į imitaciją Antikoje.
4 Prisiminkite graikų dramos pradžią – iš kokiam dievui skirtų apeigų ji kildinama? Kas sudarė tragedijų ir komedijų medžiagą?
5 Ką reiškia teiginys, kad „nugalėta Graikija nugalėjo laukinį nugalėtoją“ (Horacijus, Laiškai, I, 156)? Kas tas nugalėtojas ir kodėl jis „laukinis“? Paaiškinkite plačiau.
6 Ar klasikiniu graikų literatūros laikotarpiu jau buvo atsiradusi grožinė proza ta prasme, kokia šį terminą vartojama šiandien? Kaip galima skirstyti tuometę graikų prozą? Nurodykite bent po vieną graikų ir romėnų prozos autorių. Kuo labiausiai įsiminė šie autoriai?
7 Sokrato gyvenimas daugelio amžių sąmonėje yra įgavęs simbolinę reikšmę. Paaiškinkite, kaip ją suprantate ir kuo ši reikšmė aktuali šiandien. Galite pagrįsti pavyzdžiais iš lietuvių ar pasaulinės literatūros.
8 Kai kuriuose Antikos literatūros žanruose ryškiausiai atsispindi denokratijos, pilietinės visuomenės samprata. Nurodykite šiuos žanrus. Prisiminkite kūrinių, kuriuose atsiskleidžia laisvo žmogaus, mirties už tėvynę ir laisvę prasmė. Kokiomis raiškos priemonėmis sustiprinamos juose reiškiamos idėjos?
9 Kokias žinote garsias Antikos literatūros personažes – moteris? Kuo jos garsios? Pasirinkite vieną labiausiai imponuojančią literatūrinę heroję. Apibūdinkite, ką ji simbolizuoja, kokiomis raiškos priemonėmis kuriamas jos paveikslas konkrečiame kūrinyje.
10 Perskaitykite Horacijaus ir Sarbievijaus odžių ištraukas:

Atmink išsaugot lygsvarą širdyje
nelemtą metą, o sėkmėje taip pat
mokėki, Delijau mirtingas,
džiaugsmą per didelį suvaldyti.

Horacijus, II knygos 3 odė

Smūgius likimo būna lengviau pakelt,
Kada iš anksto juos numatai sutikt.
Audras ir tykančius pavojus
Stenkis nuspėt ir atremti drąsiai.

M. K. Sarbievijus, II knygos 16 odė

Kokia kalbėjimo intonacija sieja abu skirtingų epochų kūrinius? Kas lemia panašų jų skambesį? Kokios filosofinės krypties nuostatos juose atsispindi? Kuo poetine kalba reiškiamos mintys primena moralinius pamokymus, išsakomus Senekos Laiškuose Lucilijui? Pagrįskite, kodėl?
11 Kūrybinė užduotis. Pasirinkite patikusį Antikos kūrinį ir imituodami jo stilių bei idėjas (jei tai eiliuotas kūrinys – ir eilėdarą) parašykite nedidelį poezijos, prozos ar dramos tekstą šiuolaikine tematika, kuriame atsispindėtų tos pačios vertybės, kaip ir imituojamame tekste.