Skaitmeninė mokymo priemonė lietuvių kalbai ir literatūrai 11-12
Atgal į sąrašą

Atgal į sąrašą Pranešti apie klaidą T Jonas Aistis / Interpretuok ir vertink / 1

1Klausimas

Pamėginkite atsekti intertekstinį dialogą tarp Jono Aisčio eilėraščio „Lorelei“ (1932) ir Heinricho Heinės eilėraščių ciklo Tėvynėn grįžus (Heimkehr,1826 ). Pastarajame įkūnyta sena vokiečių legenda apie Reino pakrantėje stūksančią uolą, ant kurios gyvenanti paslaptinga būtybė – Lorelei – savo žaviomis dainomis viliojanti pro šalį plaukiančius jūreivius, kol šie užsisvajoję trenkiasi į stačią uolą ir žūva. Įdėmiai perskaitykite Heinės eilėraštį (jei mokate vokiškai), jo vertimą į lietuvių kalbą (jei nemokate vokiškai), taip pat Aisčio eilėraštį „Lorelei“ ir atsakykite į klausimus. Rašykite išsamiai, ypatingą dėmesį skirkite minties (sakinio) formuluotei.

Heinrich Heine
Die Heimkehr

II.
Ich weiß nicht, was soll es bedeuten,
Daß ich so traurig bin;
Ein Märchen aus alten Zeiten,
Das kommt mir nicht aus dem Sinn.

Die Luft ist kühl und es dunkelt,
Und ruhig fließt der Rhein;
Der Gipfel des Berges funkelt
Im Abendsonnenschein.

Die schönste Jungfrau sitzet
Dort oben wunderbar,
Ihr goldnes Geschmeide blitzet,
Sie kämmt ihr goldenes Haar.

Sie kämmt es mit goldenem
Kamme, Und singt ein Lied dabei;
Das hat eine wundersame,
Gewaltige Melodei.

Den Schiffer im kleinen Schiffe,
Ergreift es mit wildem Weh;
Er schaut nicht die Felsenriffe,
Er schaut nur hinauf in die Höh.

Ich glaube, die Wellen verschlingen
Am Ende Schiffer und Kahn;
Und das hat mit ihrem Singen,
Die Loreley getan.
1 Pasvarstykite, kokiu tikslu Aistis į savo eilėraštį įpynė Heinės dvieilį. Ar eilėraščio pradžioje nuskambančios Heinės eilutės užduoda savitą melodiją, tembrą, ritmiką visam Aisčio tekstui? Kaip įvardintumėte šią melodiją: ar ji minorinė, ar mažorinė? Kokią nuotaiką ji kuria?
2 O kuo turinio plotmėje panašūs, giminingi garsaus vokiečių romantiko ir Aisčio eilėraščiai? Pastaba: Aisčio tekste esama dviprasmybės, eilutė „Daina graudyn ir įstabyn“ gali būti interpretuojama dvejopai: viena vertus, kaip Lorelei dainuojama įstabi melodija, kuri pakeri pro šalį plaukiančius jūreivius, kita vertus, kaip populiari vokiečių daina „Lorelei“, kurią pagal Heinės žodžius sukūrė kompozitorius Frydrichas Zilcheris (Friedrich Silcher).
3 Aisčio tekste Lorelei legenda yra atkuriama paralelizmo principu: antai, poetinis eilėraščio subjektas atitinka melodijos pakerėtą jūreivį. O kas Aisčio eilėraštyje atitiktų legendoje minimą svaigią, užburiančią, bet kartu ir pražūtingą melodiją?
4 Abiejų poetų tekstuose akcentuojamas sielvartas (vok. Weh). Prisiminkite, ką romantikams reiškė skausmas, sielvartas. Pamėginkite paieškoti paralelių tarp romantinės pasaulėjautos (prisiminkite skaitytus Bairono, Šilerio, Mickevičiaus, Maironio tekstus) ir neoromantinės lietuvių poezijos tradicijos (Aisčio, Miškinio, Brazdžionio, Nėries).
5 Kaip interpretuotinos vokiškos eilėraščio eilutės – pažodžiui verčiant reiškiančios „Aš nežinau, ką turėtų reikšti,/ Kad aš toks liūdnas esu“? Ar iracionalus, nepaaiškinamas liūdesys, staiga užplūstanti melancholija galėtų būti sietinos su romantine pasaulėjauta?
6 Aisčio tekste akcentuojamas ilgesys – „O kur tu, pasaka nuo Reino/ Apie tą gražią Lorelei?“. Ko ir kodėl ilgisi eilėraščio kalbantysis?
7 Ar Aisčio eilėraščio vykste juntamas emocinės įtampos augimas? Suraskite, įvardinkite jį. Ar čia galima įžvelgti paralelę su Heinės poetizuota Lorelei legenda, į pražūtį plaukiančio jūrininko pasmerktumu?
8 Ir Heinės, ir Aisčio eilėraščiuose akcentuojamas veiksmo laikas – vakaras, saulėlydis. Kuo šis paros metas svarbus, ypatingas poetams romantikams? Kaip interpretuotumėte Aisčio eilutę: „Ir vakaras kas kartą vis labyn!..“?
9 Eilėraščio kompozicija, kurioje pradžios eilutės atkartojamos teksto pabaigoje, vadinama žiedine. Kaip manote, kokiu tikslu Aistis naudoja žiedinę eilėraščio kompoziciją? Kokių papildomų reikšmių pradžios dvieilio pakartojimas suteikia eilėraščiui?
10 Pamėginkite dviem trim sakiniais apibendrinti savo analizę. Kaip įvardintumėte pagrindinę Aisčio eilėraščio idėją? Kuo skiriasi Heinės ir Aisčio eilėraščiuose pasirodanti Lorelei legendos traktuotė?